Szklany panel staje się coraz popularniejszym elementem dekoracyjnym oraz wykończeniowym podczas remontu lub urządzania od zera kuchni czy też łazienki.

Materiał ten montuje się na ścianach, jako że chroni je przed wilgocią i jest łatwy w czyszczeniu, co czyni go realną opcją dla tych pomieszczeń w domu, w których wilgotność jest największa.  Panele są dostępne w wersji kolorowej i jako witraże. Wybór wzorów i kolorów jest ogromny. Bardzo często producenci paneli oferują także usługę personalizacji produktów, co sprawia, że marzenie o własnym zdjęciu w kuchni albo w łazience w dużym formacie może w końcu się spełnić.

Mocny klej utrzyma szkło na miejscu, dzięki czemu będzie ono służyło przez wiele lat. Sam montaż można porównać chociażby od przyklejenia lustra nad umywalką w łazience.

Właściwości paneli szklanych

Panele szklane to wersja ceramiki XXI wieku: są łatwe w utrzymaniu czystości, z uwagi na użycie do ich produkcji wysokiej jakości szkła, trudno je zarysować oraz zniszczyć. Są one w 100% odporne na wysokie temperatury, więc nie musisz martwić się o pęknięcia.

Dzięki specjalnej powłoce w ciekawy sposób odbijają światło, co wpływa korzystnie na oświetlenie pomieszczenia i czyni je jeszcze bardziej eleganckim i przestronnym, a także dodają mu czystości. Panele szklane są bardzo często zabezpieczone folią od spodu, dzięki czemu są jeszcze bardziej przyjazne i bezpieczne w użytkowaniu.

W jaki sposób mocuje się panele szklane?

Panele szklane są bardzo łatwe w montażu. Aby własnoręcznie przyczepić panel wystarczy tak naprawdę klej montażowy, uszczelniacz i dodatkowo taśma dwustronna. Poniżej pokazujemy, jak w kilku krokach samodzielnie zamocować szklany panel kuchenny:

Krok 1

Przygotuj ścianę pod szkło, pokrywając pomalowaną powierzchnię uszczelniaczem, np. poliuretanem. Uszczelniacz chroni lakier i natychmiast absorbuje klej. Nanieść uszczelniacz za pomocą wałka lub szmatki. Należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta i pozwolić, aby posmarowana powierzchnia całkowicie wyschła przed przystąpieniem do kolejnego kroku.

Krok 2

Włóż rurkę uszczelniacza do pistoletu uszczelniającego, po wcześniejszym odcięciu końcówki. Wciśnij paznokieć w dyszę, aby otworzyć rurkę.

Krok 3

Wyrównaj krawędź szyby ze szpachlą, pozostawiając 1,2 cm przerwy między linią kleju a krawędzią szyby. Nałóż klej tylko na pionowe boki. Zapewnia to cyrkulację powietrza pod szkłem, dzięki czemu klej szybciej wyschnie. Nie należy nakładać warstw kleju na siebie ani robiąc kółka, ponieważ powoduje to zatrzymywanie powietrza.

Krok 4

Przyłóż w sposób zdecydowany szybę do miejsce na ścianie, tak aby mocno do niej przylegała. Poproś kogoś o pomoc w przytrzymaniu szyby podczas mocowania wsporników.

Krok 5

Przymocuj drewniane listwy do dna i każdej strony szyby. Użyj wkrętów do suchej zabudowy i przykręć drewno do belki nośnej. Drewniane listwy podtrzymają szybę podczas schnięcia kitu. Możesz w tym celu użyć także dwustronnej, mocnej taśmy klejącej sprawdzonego producenta.

Krok 6

Pozostaw do wyschnięcia, zgodnie z instrukcją na opakowaniu, na co najmniej 24 godziny.

Krok 7

Wykręć śruby z listew drewnianych i wyrzuć je. Wypełnij wszystkie otwory masą do suchej zabudowy. Pomaluj szkło dookoła, aby zakryć wypełnione otwory.

Gotowe! Możesz już cieszyć się nowym elementem wystroju Twojego pomieszczenia.

panele szklane

Panele do Twojej kuchni

Przychodzisz rankiem do swojej kuchni i czujesz, że chciałbyś coś w niej zmienić, ale z drugiej strony obawiasz się kosztownych remontów? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie są panele szklane kuchenne: małym kosztem możesz realnie zmienić i upiększyć wystrój swojej kuchni i sprawić, że nie inwestując dużych sum pieniędzy, pomieszczenie, gdzie przygotowujesz posiłki, pijesz poranną kawę i spędzasz czas z rodziną zmieni się nie do poznania. Już dziś przekonaj się, ile możliwości dają szklane panele i wyszukaj swój wzór.