Pracownicy coraz więcej czasu spędzają przy komputerze, co jest przyczyną problemów zdrowotnych, wynikających z wielu godzin spędzanych w pozycji siedzącej.

Przyjmowanie właściwej postawy odgrywa tu kluczową rolę, dlatego niezwykle ważnym elementem wyposażenia biura jest fotel, ponieważ to on ma wpływ na komfort pracy. Powinien nie tylko zapewniać utrzymanie prawidłowej postawy, ale również spełniać oczekiwania każdego z użytkowników.

Jaki wybrać fotel do biura?

Podstawową rolą fotela biurowego jest zapewnienie jego użytkownikowi właściwej postawy podczas pracy, eliminującej długotrwałe napięcie tych samych grup mięśni, co prowadzi do bólu i utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków.

Niewłaściwie dobrany fotel biurowy może być przyczyną złego krążenia krwi w kończynach dolnych ze względu na długotrwały nacisk na uda, co prowadzi do dyskomfortu w postaci mrowienia i drętwienia nóg. Wybierając tego rodzaju mebel należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego typ, design oraz cenę. Istotne są także jego elementy, które wpływają na komfort pracy takie jak:

  • oparcie,
  • siedzisko,
  • materiał wykonania,
  • otwory wentylacyjne,
  • podłokietniki i zagłówek,
  • stabilna podstawa.

Czy fotel biurowy powinien mieć oparcie?

Fotel biurowy powinien być wyposażony w oparcie, które nie tylko jest dopasowane do kształtu kręgosłupa, ale również będzie odciążało plecy w trakcie pracy przy komputerze. Nieprawidłowe oparcie może powodować dolegliwości bólowe i przyczynić się do pogłębiania wad kręgosłupa, spowodowanych długotrwałą pracą w pozycji siedzącej.

W jaki rodzaj siedziska powinien być wyposażony fotel biurowy?

Siedzisko fotela biurowego powinno być dopasowane do wielkości użytkownika i jego ciężaru. Odpowiednio wyprofilowane i miękkie powoduje odciążenie ud podczas długich godzin siedzenia. Materiał siedziska powinien być przewiewny i zapewniać cyrkulację powietrza.

Niektóre z nich wyposażone są w opcje regulacji głębokości i pochylenia, co pozwala dopasować siedzisko do budowy użytkownika i zapewnia mu komfortową pracę. Regulacja położenia siedziska umożliwia ułożenie stóp na podłodze i odciążenie w ten sposób ud od nadmiernego ucisku, chroniąc je przed bólem wynikającym z nadmiernych napięć.

Z jakiego materiału powinien być wykonany fotel biurowy?

Fotele biurowe najczęściej wykonuje się plastiku, włókien syntetycznych oraz skóry. Skóra jest materiałem, który łatwo dopasowuje się do kształtów ciała, natomiast tkaniny syntetyczne i plastik nie zapewniają dobrej cyrkulacji powietrza, ale za to są łatwe w utrzymaniu czystości.

Dlaczego obecność otworów wentylacyjnych zapewnia komfort pracy?

Obecność otworów wentylacyjnych jest niezwykle ważna ze względu na materiał wykonania fotela, którym są zazwyczaj nie przepuszczające powietrza tkaniny syntetyczne lub plastik. Wyposażenie fotela w otwory wentylacyjne zapewni skórze użytkownika oddychanie, co przyczyni się do komfortu pracy pracowników biurowych.

krzesła biurowe

Jaką rolę pełnią podłokietniki i zagłówek?

Zagłówek w fotelu biurowym pełni niezwykle ważną rolę. Dzięki możliwości oparcia głowy odcinek szyjny jest odciążony, zapewniając komfort pracy i ochronę przed przeciążeniem tego odcinka kręgosłupa. Podłokietniki natomiast pozwalają pracownikom biurowym odciążyć ramiona zwłaszcza w trakcie wielu godzin spędzonych na pisaniu na klawiaturze. Możliwość podparcia ramion pozwala uniknąć bólu ramion oraz pleców.

Dlaczego ważna jest stabilna podstawa fotela biurowego?

Fotele biurowe produkowane są zazwyczaj z czteroramienną lub pięcioramienną podstawą. Im więcej ramion posiada fotel, tym jest bardziej stabilny. Wygodną sytuacją jest możliwość obrotu krzesła, co pozwala korzystać bez problemu z zawartości szafek, półek i szuflad mebli biurowych. Stabilne koła umożliwiają łatwiejszą kontrolę nad jego przemieszczaniem się. W poszukiwaniu takich elementów wyposażenia biura warto zapoznac się z oferta dostępną na stronie kostrubiec.pl.

Wygodny fotel biurowy zapewnia komfortową pracę i zachowanie w zdrowiu pracowników biurowych.