Aktywność fizyczna na stałe podbiła serca Polaków. Coraz chętniej zaczynamy uprawiać różne sporty, chodzić na siłownię oraz basen.
Sport i ruch pozwala nie tylko na utrzymanie kondycji fizycznej, ale także poprawia samopoczucie i psychikę. W zdrowym ciele zdrowy duch! Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do ćwiczeń, należy się przygotować. Nie tylko mowa tutaj o rozgrzewce, ale odpowiednich produktach takich jak strój, mata oraz bidon z wodą. Podczas wysiłku możemy się spocić. Wtedy przyda nam się ręcznik sportowy. Jaki wybrać, aby móc komfortowo ćwiczyć? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże w zakupie odpowiedniego ręcznika.
Ręcznik sportowy czyli jaki?
Ręcznikiem sportowym producenci określają ręczniki wykonane ze specjalnego materiału szybkoschnącego. Mikrofibra, bo o niej mowa, posiada szereg zalet, dzięki której przewyższa w swojej klasie tradycyjne ręczniki bawełniane. Podbija ona rynek tekstylny, znajdując swoje zastosowanie np. w ścierkach kuchennych, ale najpopularniejsze są ręczniki z mikrofibry.
Mikrofibra jest specjalnym typem włókna, składającym się z mieszanki cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych (nylonowych). Co ciekawe, włókna te są aż 40 razy cieńsze od wełny i 30 razy cieńsze od bawełny. Producenci chętnie wykorzystują ją w ręcznikach szybkoschnących. Popularność zawdzięcza swojemu szeregu zalet, czyniąc ją tkaniną użyteczną i spełniającą wszelkie potrzeby konsumentów.
Ręcznik sportowy z mikrofibry jest doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących aktywny tryb życia. Dzięki jej właściwościom chłonnym, nie musimy się martwić o pot na czole czy karku, ale także co zrobimy z ciężkim, mokrym ręcznikiem kąpielowym po wizycie na basenie. Mikrofibra wchłania 7 razy więcej wody niż sama waży. Możemy być spokojnie. Ważne jest, aby pamiętać o prawidłowym pielęgnowaniu, aby ręcznik nie utracił swoich zdolności absorpcyjnych.
Jak prać ręcznik z mikrofibry?
Przed przystąpieniem do prania jakichkolwiek tekstyliów, należy pamiętać, że główne zasady są zawsze opisane na metce. Stosowanie się do nich pozwoli użytkować je przez wiele lat. Ręcznik z mikrofibry można prać w pralkach automatycznych. Należy zachować jednak uwagę na kilka szczegółów.
- Wybrana temperatura wody nie powinna przekraczać 40-45 st. Celsjusza.
- Można stosować wyłącznie delikatne środki piorące.
- Należy zrezygnować ze środków zmiękczających (płynów do płukania) oraz wybielaczy. Negatywnie wpływają na żywotność mikrowłókien.
- Po wypraniu ręcznika należy przepłukać go w zimnej wodzie.
- Pozostawiamy go do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, ale spokojnie – nie będzie to długo trwało 😉
Jak widać pranie ręczników z mikrofibry jest niezwykle proste. Stosowanie się do zaleceń producenta pozwoli cieszyć się szeregiem zalet, jakie posiada.
Jaki ręcznik z mikrofibry wybrać?
Ręczniki szybkoschnące posiadają szereg zastosowań. Nie musimy ograniczać się jedynie do ręcznika sportowego. Sprawdzą się również na co dzień, na plaży, w saunie lub podczas pakowania się na wyjazd. Wszystko dzięki właściwościom, jakie ma mikrofibra oraz szerokiemu wyborowi rodzajów ręczników i ich gramatury.
- Ręcznik z mikrofibry płaskiej wyróżnia się płaską, gładką powierzchnią. Są najcieńsze spośród wszystkich, więc częściej wybierają je osoby chcące szybkoschnącego ręcznika. Można również zaoszczędzić miejsce podczas układania w szafce, albo pakując się na wyjazd. Dedykowane są także aktywności outdoor’owej a także plażowaniu.
- Ręcznik z mikrofibry frotte pluszowy jest najgrubszy i puszysty. Pomimo tego bardzo dobrze wchłania wodę. Dodatkowo jest sprężysty i bardzo przyjemny w dotyku. Czyni go najlepszym w codziennym użytkowaniu.
- Ręcznik z hybrydowej mikrofibry frotte stanowi połączenie mikrofibry pętelkowej z bawełną frotte. Wyróżnia go wysoka chłonność z każdej strony oraz miękkość, więc najczęściej stosowany jest w ręcznikach plażowych.
- Ręcznik z mikrofibry frotte polarowy jest wariantem podobnym do ręcznika z mikrofibry frotte pluszowego.
Każdy z wyżej wymienionych ręczników jest dostosowany do indywidualnych preferencji użytkownika. Na rynku dostępne są wielokolorowe ręczniki np.: turkusowy, czerwony, czarny, stalowy, beżowy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zdecydować się na zakup ręcznika z mikrofibry nie tylko z powodu jego szybkiego czasu schnięcia, czy także lekkości Mikrofibra, dzięki cienkim włóknom, jest bardzo przewiewna i nie sprzyja utrzymywaniu się wilgoci. To znów czyni ręczniki z niej wykonane antybakteryjnymi i idealnymi dla alergików.
Koszt ręcznika z mikrofibry nie jest duży. Już od 30 zł można znaleźć ręczniki wysokiej jakości. Przed kupnem ręcznika, warto zastanowić się jakie mamy potrzeby i oczekiwania względem produktu. Ręcznik sportowy szybkoschnący jest idealnym rozwiązaniem nie tylko dla tych co uprawiają sport, ale również w pocie czoła chcą domknąć wakacyjną walizkę. Każdy znajdzie rodzaj ręcznika dla siebie, dostosowanego do indywidualnych preferencji.