Każdy, kto marzy o własnym domu, musi podjąć bardzo ważną decyzję, o tym czy chce go zbudować, czy kupić. Warto zatem przeanalizować, która opcja jest bardziej opłacalna. Kupno, czy budowa domu, co się bardziej opłaca?

Co jest tańsze

W znacznej części przypadków budowa domu na własną rękę jest znacznie tańsza, aniżeli zakup nieruchomości od dewelopera. Szczególnie że ma się pełną kontrolę nad tym, gdzie i w jakiej cenie będą kupowane materiały budowlane, można zadecydować, jakiej będą jakości.

Takie rozwiązanie jest bez wątpienia bardziej czasochłonne, aniżeli kupno domu. Jednak pozwala na stworzenie nieruchomości idealnie skrojonej pod Twój osobisty gust i potrzeby. Zawsze istnieje również możliwość wynajęcia specjalnej ekipy, która zadba o kwestie organizacyjne budowy domu. Stanowi to dodatkowy koszt, który mimo tego jest niewielki w porównaniu do tego, który generuje kupno gotowej nieruchomości.

Budowa domu pozwoli rozłożyć koszty w czasie

Kupując nieruchomość, musisz przygotować się na ogromny wydatek. Oczywiście niekiedy można transakcje rozłożyć na mniejsze raty, jednak bardzo często jest to po prostu nieopłacalne.

Średni czas budowy domu trwa dwa lat, dzięki temu możesz stopniowo dokupować materiały i realizować projekt na własnych zasadach. W życiu zdarzają się różne wypadki, jak chociażby utrata pracy. W takiej sytuacji możesz zwyczajnie odłożyć kwestie budowania domu i pozbyć się wszelkich kosztów z tym związanych.

Zalety budowania domu

Budując dom na własną rękę, możesz jego powierzchnie, liczbę pokoi dostosować w pełni do własnych potrzeb.  Tworzenie czegoś od zera to dobra droga do stworzenia sobie idealnych warunków do życia. Idealnych, czyli takich, które spełniają Twoje oczekiwania. W zależności od tego, czy potrzebujesz domu tylko dla siebie, czy też dla całej rodziny, to masz wpływ na układ przestrzeni, w której być może zamieszkasz.

W sytuacji, gdy zdecydujesz się samodzielnie zbudować dom, możesz zmodyfikować projekt i stworzyć nieruchomość idealną dla siebie. Jeśli decydujesz się na kupno gotowego projektu domu, ponieważ w ogólnym zamyśle bardzo Ci odpowiada, to masz możliwość także wspólnie z architektem nanieść na niego kilka zmian. Przeniesienie jednak ze ścianek działowych, otwarcie kuchni na salon czy wymiana okien na większe niż te uwzględnione w projekcie – masz na to wszystko czas i przestrzeń.

Podczas budowy to ty wybierasz wyposażenie. Często w gotowych domach takie elementy, jak drzwi, okna są słabej jakości i tylko na pierwszy rzut oka wyglądają solidnie. W tym przypadku to ty masz pełną kontrolę i samodzielnie dobierasz komponenty. Dodatkowo masz także wpływ na kolor ścian, czy rodzaj podłogi.

Dlaczego nie warto kupować domu od dewelopera

Najważniejszym powodem, przez który nie warto kupować domu u dewelopera jest cena. Oprócz kosztów działki, materiałów i ekipy budowlanej płaci się również za usługę dewelopera, która potrafi wynosić o kilkakrotnie więcej niż budowa domu na własną rękę.

Domy budowane przez deweloperów to często masowe inwestycje, gdzie bardziej liczy się oszczędność na materiałach, aniżeli komfort przyszłego lokatora. Budując dom samodzielnie, masz pewność co do jakości materiałów, które zostały użyte.

Każdy człowiek ma inne potrzeby i wymagania względem swojego domu. Projekty deweloperskie realizowane na dużą skalę nie mogą być odpowiednio dostosowane do potrzeb każdego kupującego. Samodzielne zaprojektowanie domu swoich marzeń pozwoli Ci na stworzenie atrakcyjnej nieruchomości, która będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb.

budowa domu

Dlaczego nie warto kupować domu z rynku wtórnego

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego bardzo często łączy się z wysokimi kosztami remontu. Kupując taki dom trzeba się liczyć z jego całkowitym odnowieniem, a także czasami zmianą układu przestrzennego. Takie zabiegi są drogie i dodatkowo czasochłonne.

W tego typu nieruchomościach może znajdować się także wiele ukrytych wad, których nie widać podczas oględzin. Generuje to kolejne koszty i znacznie zabiera czas i energię.

Zapewnienie sobie wymarzonego lokum to trudna sprawa. Warto jednak postawić na tradycyjne, bezpieczne rozwiązanie i samodzielnie zbudować dom spersonalizowany pod własne potrzeby i decydując się na nowoczesny projekt domu, który zaspokoi wszystkie potrzeby i wymagania.