Remonty, nawet te najmniejsze często przyprawiają właścicieli o niemały ból głowy, dlatego warto przed rozpoczęciem inwestycji dopiąć wszystko na ostatni guzik tak, żeby nie było później żadnych niechcianych komplikacji.

Zaplanuj przestrzeń

kuchnia na wymiarPierwsze, o czym powinniśmy pomyśleć to wstępne rozplanowanie przestrzeni i podział kuchni na część roboczą i jadalną, o ile oczywiście jest taka przewidziana. W następnym kroku musimy wybrać styl, w jakim chcemy urządzić kuchnię i w tym celu warto obejrzeć zaprojektowane wnętrza w programach telewizyjnych, na Instagramie, czy w końcu w sklepie meblowym, który oprócz opisania produktów w katalogach ma także na sklepie ekspozycje przedstawiające przykładowe wnętrza. Pomóc nam tutaj może oczywiście sprzedawca, jednak końcowa decyzja i tak zawsze spoczywa na naszych barkach, dlatego musimy wybrać sami wygląd podłóg, ścian i mebli, tak żeby to nam się podobało. Nie jest to łatwe zadanie, jednak warto spędzić nad tym trochę czasu i dokładnie przeanalizować wszystkie zalety i wady.

Meble na wymiar

Kupowanie mebli do kuchni, szczególnie tych bardzo małych lub bardzo dużych nie jest łatwym zadaniem, przede wszystkim dlatego, że często trafia się na niedopasowane do pomieszczenia meble, które po prostu źle wyglądają. Można temu zaradzić dopasowując je do wnętrz, nawet tych najbardziej wymagających, jakimi są, chociażby poddasza. Kuchnia jest dosyć problematycznym pomieszczeniem, ponieważ trzeba przemyśleć wcześniej, gdzie będzie zlew, zmywarka, gazówka, piekarnik i lodówka, ponieważ ma to też duże znaczenie dla końcowego projektu. Nie można też zapominać o kuchniach zabudowanych w kształcie litery „U”, do których niemożliwością jest kupienie pasujących idealnie mebli, bo te które się zmieszczą do takiej zabudowy zawsze pozostawią mniejsze lub większe szczeliny. Nie jest to ładne ani estetyczne, dlatego nie warto zdawać się na łut szczęścia i próbować zrobić to w ciemno, bo ryzyko jest zbyt duże. Trzeba pamiętać o tym, że nie remontujemy kuchni na rok czy dwa, tylko na przynajmniej parę lat, podczas których będziemy z niej korzystali i widzieli wszystkie niedopracowane szczegóły. Niektóre firmy oferują takie usługi stworzenia mebli na wymiar i warto z nich skorzystać, ponieważ podając wymiary od ściany do ściany i od ścian do okien, drzwi przekażemy odpowiednią ilość informacji potrzebnych do stworzenia symulacji kuchni, a co za tym idzie, do zrobienia projektu, który przedstawiałby wszystkie meble tak, jak będą wyglądać umieszczone w naszej przestrzeni. Na tym etapie można bardzo łatwo zauważyć pewne niedociągnięcia w rozmiarach i poprawić je nim zostanie złożone konkretne zamówienie. Takie rozwiązanie zachęca wielu ludzi do zakupu między innymi dlatego, że charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta, jednak jego zaletą jest przede wszystkim możliwość kupienia większych lub mniejszych w stosunku do oryginalnego projektu mebli.