Lustra w przedpokoju, korytarzu, czy też hallu każdego domu to właściwie element nieodłączny każdego designu. Ich podstawowa rola jest oczywiście bardzo praktyczna, jednak lustra to też doskonała dekoracja wnętrza. Ich obecność docenia się szczególnie w małych i wąskich przedpokojach, ponieważ powiększają go optycznie. Lustro może być prawdziwą ozdobą pomieszczenia, a pomysłów na nie jest naprawdę wiele. Pytanie jest jednak jedno: jak wybrać właściwe lustro do korytarza?

Postaw na rozmiar

Jeśli chodzi o przedpokoje i korytarze, duże lustra to zdecydowanie dobry wybór nawet dla najmniejszych z pomieszczeń. Możliwość zobaczenia całej sylwetki tuż przed wyjściem z domu docenią nawet osoby, które nie koniecznie przejmują się swoim wyglądem. Większość przedpokoi jest więc projektowana dziś tak, by na jednej ze ścian możliwe było zawieszenie lustra. Ale co z tymi, które są na wieszanie zdecydowanie zbyt ciężkie? Duże lustra mają jeden atut: wyglądają równie dobrze oparte o ścianę i postawione na podłodze. Oczywiście zawsze warto pomyśleć o jakimkolwiek zabezpieczeniu takiego lustra przed zwierzętami i dziećmi, gdyż rozwiązanie takie może być dla nich niebezpieczne.

Ciekawym pomysłem w bardzo małych przedpokojach jest też zawieszenie drugiego, małego lustra na jednej ze ścian tak, by odbijało ono światło docierające do pomieszczenia z pozostałych części domu. To dodatkowo powiększy wizualnie przestrzeń korytarza, a jako część dekoracji (zawieszone na przykład pomiędzy dwoma obrazami) będzie wyglądało wyjątkowo ciekawie.

Lustro w łazience

Lustro w szafie?

Wiele osób wykorzystuje swój korytarz przede wszystkim jako przechowalnię ubrań, dzięki czemu praktycznie w każdym przedpokoju znajdziemy dziś ogromną szafę. Jeśli przedpokój jest przy tym dość mały i nie ma już miejsca na osobne, wiszące lustro, warto zastanowić się nad montażem go na drzwiach szafy lub drzwiach do któregoś z pomieszczeń wychodzących z korytarza.

Częstą praktyką jest wybór gotowych ścian wnękowych z zwierciadlanymi frontami, które sprawiają jednocześnie, że szafa jest właściwie niewidoczna, a całe pomieszczenie optycznie „rośnie” w oczach.

Nowym trendem w podczas projektowania domów jest tworzenie jednej ze ścian korytarzu lustrzaną. W praktyce oznacza to, że jedna ze ścian będzie całkowicie przeszklona. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest optyczne powiększenie całej przestrzeni, a ciekawe rozwiązania projektowe pozwalają na ukrycie we wspomnianej przeszklonej ścianie właśnie szafy wnękowej.

Ciekawe projekty

Wiemy już jaki rozmiar lustra wybrać. Nie od dziś wiadomo jednak, że lustro to nie tylko szkło, ale i ciekawa rama. W przypadku dużych luster sprawdzi się tu prosta, minimalistyczna rama pasująca idealnie do nowoczesnych przestrzeni.

Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na zawieszenie małego lustra, to może z kolei przyjmować ciekawe kształty geometryczne i być ponownie opatrzone cienką ramą.

Ciekawym trendem są w ostatnim czasie lustra zupełnie pozbawione ram, czyli tak zwane lustra fazowane. Ich brzegi są ścięte po skosie tak, by lustro nie stwarzało zagrożenia. To po raz kolejny idealny dodatek do nowoczesnych przestrzeni. Wnętrza w stylu klasycznym, bazujące przede wszystkim na bogatych zdobieniach mogą przyjąć z kolei duże, ciekawie zdobione ramy w kolorze srebra lub złota.

Piękne lustra to ozdoba każdego pomieszczenia – nie tylko korytarzu. Na ich obecność warto postawić w praktycznie każdym wnętrzu. Mimo to większość osób ogranicza się do umieszczania luster w korytarzach, co oczywiście również wystarczy. Piękne projekty luster sprawiają, że dziś nie są one już nudnym obowiązkiem, a ciekawym designerskim dodatkiem.