Wiele nowych możliwości na rynku sprawia, że często ciężko zdecydować się na jeden styl, według którego chce się urządzić mieszkanie. Czasem ciągnie w stronę minimalizmu, a z drugiej strony rzeczy z bazarków i z drugiej ręki powodują, że idzie się w stronę stylu eklektycznego. Jednakże, aby wnętrza miały swój styl i charakter, trzeba stworzyć odpowiedni plan. 

Salony z katalogu nierzadko stanowią wnętrza marzeń. Stają się ogromną inspiracją, a później urządza się własne mieszkanie na wzór właśnie tych ujrzanych w modnych gazetach. Poza chwilowymi trendami, panują też te ponadczasowe, które są inspiracją wielu projektantów od wielu lat. 

Aktualne trendy wnętrzarskie 

Kraje skandynawskie podbiły świat, nie poprzez rozpowszechnianie swojej filozofii szczęścia, ale również poprzez stylowe i minimalistyczne wnętrza. Styl skandynawski już kilka sezonów temu okazał się ogromnym hitem. Chłodne i surowe kolory w połączeniu z dekoracjami i meblami z takich tworzyw jak glina czy drewno to to, co charakteryzuje ten styl najbardziej. Skandynawowie uznają, że we wnętrzach mają znajdować się tylko przedmioty niezbędne do codziennego funkcjonowania. Taka przestrzeń ma sprzyjać łapaniu równowagi życiowej i relaksowi, dzięki niej człowiek ma się stać szczęśliwszy. 

Kolejnym trendem wnętrzarskim jest inspiracja naturą. Chodzi tutaj o takie kolory jak:

  • zieleń lasu, która ma koić,
  • błękit nieba, kolor relaksujący i otulający we wnętrzach,
  • ciepły brąz nawiązujący do drzew, jego zadaniem jest rozgrzewanie i tworzenie przestrzeni do relaksu.

W takich barwach można kupić zarówno dekoracje, jak i meble.

Spójna kompozycja i współgranie każdego elementu ze sobą pozwolić zmienić mieszkanie w oazę spokoju – miejsce, w którym każdy czuje się swobodnie i bezpiecznie. 

Nie oznacza to jednak, że we wnętrzach musi być nudno! Elektryzujące i mocno nasycone kolory tj. fuksja, mocne rudości i szmaragdowa zieleń wzbudziły już dawno ogromne zainteresowanie. W tym przypadku nie należy spoczywać wyłącznie na dekoracjach, a zdecydować się na kanapę lub fotel w wyrazistej barwie. Akcenty kolorystyczne wprowadzają do wnętrz dynamikę i życie. Ten trend można wykorzystać zarówno przy projektowaniu minimalistycznych wnętrz, jak i tych aranżowanych w duchu eklektyzmu. 

Jak prawidłowo zaprojektować salon? 

Urządzenie salonu nie należy do najłatwiejszych zadań. Głównie z tego powodu, że musi być to pomieszczenie ponadczasowe, bo stanowi centrum całego mieszkania. To tutaj spędza się największą ilość wolnego czasu i to tutaj gości się swoją rodzinę i przyjaciół. Przeglądając katalogi wzdycha się do pięknych projektów, które chciałoby się wprowadzić do swoich pomieszczeń. Często jednakże są to wizualizację na bazie aktualnych trendów, które czasem zostają na dłużej, a czasem przemijają już po jednym sezonie. 

Przede wszystkim w aranżacji salonu należy kierować się własnymi upodobaniami i wybierać kolory, w których samemu czuje się komfortowo. Najważniejszą rolę w katalogach odgrywają zwykle dekoracje. Designerskie stoliki kawowe, dekoracyjne aksamitne pufy czy nieszablonowe oświetlenie – te rzeczy składają się na to, że wnętrze staje się niepowtarzalne. Poza tym liczne misy, wazony, dywaniki, lampki, ramki i rośliny, jeśli współgrają ze sobą potrafią stworzyć salon, jak z katalogu.

Należy jednak pamiętać, aby we wszystkim zachowywać umiar. W przypadku mebli, najważniejsza rzeczy przy zakupie powinna być ich jakość. Oczywiście design i estetyka wykonania są istotne, jednakże jeśli po roku użytkowania kanapa zacznie się mechacić, a na komodach szybko pojawią się oznaki starzenia, cały salon straci swój urok.

Z podłogami zwykle nie ma dużego problemu. Niezależnie czy zdecyduje się na płytki ułożone w jodełkę czy na prosto będą one zawsze na czasie, bo są to po prostu klasyczne rozwiązania. W przypadku ścian stoi się przed ogromnym wyborem. Można zdecydować się na jednolite ściany pokryte farbą, można także pójść w stronę stylu industrialnego i pokryć jedną ze ścian cegłą lub stylizowanymi płytkami. Najnowszym trendem jest jednak fototapeta do salonu, dzięki niej pojawia się jeszcze więcej możliwości aranżacji. Tapety 3d lub te z motywami roślinnymi sprawiają, że wnętrza stają się absolutnie wyjątkowe.