Meble dziecięce powinny być dopasowane zarówno do wieku jak i charakteru dziecka. Maluchy bardzo szybko rosną dlatego warto jest zainwestować w meble, które będą jednocześnie uniwersalne i estetyczne. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu mebli do pokoju dziecka?

Meble do pokoju dla niemowlaka

Wybór mebli dla najmłodszych może okazać się wyjątkowo trudny. W pierwszej kolejności warto skoncentrować się na tym aby wszelkie tworzywa i farby, które zostały wykorzystane do produkcji były bezpieczne dla najmłodszych i nie stanowiły żadnego zagrożenia. Co więcej powinny być one maksymalnie stabilne tak aby nie było możliwości ich wywrócenia. W pierwszej kolejności młodzi rodzice decydują się na wybór łóżeczka.

Najczęściej decydują się oni na wybór łóżeczek ze szczebelkami, które zabezpieczą malucha przed wypadnięciem z łóżeczka. Koniecznie zakupmy łóżeczko, które będzie maksymalnie zabezpieczone tak aby nie posiadało żadnych wystających elementów, o której dziecko mogłoby się zranić. Kiedy maluch wyrasta z łóżeczka ze szczebelkami wielu rodziców decyduję się na zakup tzw. łóżka pośredniego jednak warto pamiętać, że nie jest to koniecznością i można od razu zakupić duże łóżko, które posłuży na dłużej.

Dobrym pomysłem jest również zakupienie komody lub półki, która będzie służyła jednocześnie jako przewijak. Nawet kiedy przystanie być on potrzebny dany mebel będzie mógł wciąż służyć przez wiele lat.

Meble dla chłopca i dla dziewczynki

Meble dziecięce oprócz tego aby były maksymalnie bezpieczne powinny również pasować do zainteresowań i charakteru malucha. Wiele osób decyduję się na zakup odpowiednio różowych czy też niebieskich mebli, które będą pasowały do płci dziecka. Nie zapominajmy jednak, że tradycyjne drewniane wyposażenie będzie znacznie bardziej uniwersalne i będzie w stanie posłużyć na zdecydowanie dłużej. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup zabawnych, dziecięcych mebli warto przejrzeć ofertę jaka jest skierowana od producentów. Możemy znaleźć w niej łóżka w kształcie samochodów, okrętów, a także krzesła w kształcie serduszek czy ciastek. Popularne są również pufy, w których dziecko będzie mogło wygodnie się wyciągnąć. Mogą być one w kształcie np. piłki bądź mogą być pokryte miękkim, futrzanym materiałem.

Aby pokój dziecka oprócz tego by wyglądał wyjątkowo przyjaźnie i ładnie był jednocześnie funkcjonalny warto zdecydować się na zakup sporej ilości półek wiszących lub regałów, na których możliwe będzie umieszczenie zabawek, a także wszelkich innych niezbędnych dodatków do życia codziennego. Półki te będą zdecydowanie bardziej przydatne gdy dziecko podrośnie jednak warto zakupić cały komplet jednorazowo tak by pasował do siebie pod względem wizualnym. Unikajmy powierzchni szklanych, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka i jednocześnie trudno je utrzymać w czystości. Zadbajmy także o dobre ułożenie mebli w pokoju tak, aby biurko znajdowało się w dobrze oświetlonym miejscu, a szafki nie utrudniały swobodnego poruszania się w pomieszczeniu. Biurko dla dziecka to temat, który jest dla wielu rodziców problematyczny. Ze względu na szybkie skoki wzrostu dziecka wiele osób decyduje się kupić pociesze zbyt duże biurko, aby do niego „dorosło”. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Znacznie lepszym pomysłem jest zakup regulowanego biurka dla dzieci, którego wysokość blatu można swobodnie zmieniać w zakresie ok 20-25 cm centymetrów. Takie rozwiązanie pozwoli na korzystanie z biurka przez kilka lat.

Wyjątkowo elegancko prezentują się w pokoju dziecięcym białe meble jednak należy pamiętać, że bardzo szybko widać na nich wszelkie zabrudzenia, a jak wiadomo z dziećmi ciężko jest niekiedy dopilnować aby była zachowana idealna czystość. Warto kierować się zasadą, że meble im są bardziej uniwersalne tym są lepsze. Pamiętajmy również, że nawet gdy dziecko podrośnie meble można przerobić lub zmienić tak aby wciąż wyglądał estetycznie i jednocześnie opowiadał jego indywidualnym preferencjom.