Dokładne wysprzątanie, a także zdezynfekowanie mieszkania po osobie zmarłej ma ogromne znaczenie. Umożliwia bowiem bezpieczne korzystanie z pomieszczeń. W ten sposób usuwane są z nich groźne drobnoustroje, które pojawiają się na ciele już po zgonie. Dowiedz się nieco więcej na temat takiej usługi oraz tego, w jaki sposób się ją wykonuje.

Dlaczego dezynfekcja po zmarłym jest konieczna?

W miejscu, w którym doszło do zgonu, pojawiają się wirusy, bakterie, a także krew oraz płyny ustrojowe. Mogą one stanowić ogromne zagrożenie dla osób, które w nim przebywają. To właśnie dlatego przeprowadzenie procesu dezynfekcji ma tak ogromne znaczenie. Nie można tego przeprowadzać samodzielnie, gdyż nie daje to pewności, że będzie on dokładny. Samodzielne sprzątanie oraz dezynfekcja nie są możliwe głównie ze względu na brak odpowiednich środków.

Szczególnym wskazaniem do dezynfekcji miejsca, w którym doszło do zgonu, jest trudność w określeniu, kiedy osoba zmarła. Już po około 2-3 godzinach ciało zaczyna podlegać naturalnym procesom rozkładu, dlatego w miejscu takim mogą znajdować się niewidoczne gołym okiem patogeny czy innego rodzaju zanieczyszczenia. Taki proces przebiega jeszcze szybciej, gdy sprzyjają temu warunki atmosferyczne np. wysoka temperatura. Dezynfekcja pozwala więc usunąć wszystkie ślady.

Co trzeba wiedzieć o dezynfekcji po zgonie?

Proces dezynfekcji w miejscu, w którym doszło do zgonu naturalnego lub samobójstwa nieco się od siebie różni. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim to, w jaki sposób do niego doszło. Na tej podstawie można dobrać odpowiednie środki oraz metody czyszczenia i dezynfekcji. Miejsce, w którym doszło do samobójstwa najczęściej jest w ogromnym nieładzie. Mogą znajdować się w nim ślady krwi oraz płyny ustrojowe, które muszą być posprzątane oraz zneutralizowane. 

Zdecydowanie największym wyzwaniem są miejsca, w których do śmierci doszło jakiś czas wcześniej, a ciało zaczęło się już rozkładać. Samodzielne sprzątanie osobie zmarłej, która popełniła samobójstwo jest trudne dla osób bliskich, a także może stwarzać ogromne zagrożenie dla zdrowia.

Sprzątanie oraz dezynfekcja po zgonie krok po kroku

Do procesu dezynfekcji po zmarłym trzeba się dobrze przygotować. Niezbędne jest zastosowanie nie tylko skutecznych środków chemicznych, ale i stroju ochronnego. Profesjonalne firmy zajmujące się świadczeniem tego rodzaju usług dysponują środkami, które są zdecydowanie silniejsze niż te używane na co dzień do sprzątania. Wzbogacone są dodatkowo w substancje neutralizujące patogeny oraz usuwające nieprzyjemne zapachy. To właśnie dzięki temu można mieć pewność, że takie usługi są wykonywane w pełni dokładnie i skutecznie.

Dokładne metody sprzątania i dezynfekcji miejsca po zgonie są dobierane do rozmiarów zabrudzeń oraz stopnia skażenia. Na tej podstawie możliwe jest zaplanowanie odpowiedniego schematu działania. Prace rozpoczyna się od usunięcia z takiego pomieszczenia wszystkich mebli oraz innych znajdujących się w nim przedmiotów. Jeśli jest to konieczne, to przeprowadza się także zrywanie podłóg oraz usuwanie farb ze ścian. Następnie są one dokładnie dezynfekowane. Nie można pominąć tego kroku, gdyż w zakamarkach pomieszczeń mogą kryć się groźne drobnoustroje.

Dezynfekcja przy pomocy odpowiednich środków musi być przeprowadzona nie tylko w pomieszczeniu, w którym doszło do zgonu, ale i całym mieszkaniu. Jeśli ciało leżało już dłuższy czas to skuteczna może okazać się metoda, jaką jest ozonowanie. Nie tylko zabija groźne drobnoustroje, ale i pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, co byłoby niemożliwe w inny sposób.

Technicy pracujący w tego rodzaju firmach nie tylko przeprowadzają dokładne i kompleksowe sprzątanie oraz dezynfekcję, ale i są w stanie zabezpieczyć tkanki lub krew, jeśli zachodzi taka potrzeba. W ten sposób możliwa jest ich utylizacja. Na samym końcu prac specjaliści dezynfekują także klatki schodowe, windy oraz inne miejsca, którymi wynoszone było ciało z budynku.

pogrzeb

Dokładne sprzątanie oraz dezynfekowanie miejsca, w którym doszło do zgonu jest niezwykle ważne. Pozwala bowiem na skuteczne usunięcie śladów biologicznych oraz patogenów, jakie mogą znajdować się na miejscu zdarzenia.