Zasłony mają naprawdę wiele zalet i niosą ze sobą zarówno walory estetyczne, jak również charakteryzują się niezmierną funkcjonalnością.

Rozwiązanie to można zastosować w  każdym mieszkaniu – bez względu na to czy jest ono małe, duże, jak i mocno lub mało nasłonecznione. Zasłony doskonale sprawdzają się w sypialni, pokoju dziecięcym, jak również w salonie, niosąc ze sobą wspaniały i niepowtarzalny klimat. Przede wszystkim zasłony sprawiają, że wnętrza stają się o wiele bardziej przytulne – zwłaszcza wieczorami, gdy domownicy chcą odpocząć i odciąć się od wielkomiejskiego zamętu.

Dzięki nim możliwe jest skuteczne zasłonięcie okien i zrobienia niemalże całkowitego zaciemnienia, który w dużej mierze determinowany jest rodzajem wybranych zasłon. Z ich pomocą domownicy mogą się zrelaksować, poczuć się bezpiecznie, a dla rozrywki urządzić kino domowe.

W ciągu dnia, gdy wielu osobom zależy na wpuszczeniu, jak największej ilości światła, zasłony można odsłonić, a wnętrza mieszkania wypełnią się ciepłymi promieniami słońca. W sytuacji, gdy jednak któryś z domowników poczuje zmęczenie, okna w każdej chwili ponownie można zasłonić. Rozwiązanie to pozwala zatem na kontrolowania ilości wpadającego w ciągu dnia światła, co potrafi niezmiernie poprawić komfort codziennego życia.

Ponadto zasłony mogą stanowić również doskonałą barierę akustyczną i pozwalają uchronić wnętrza przed hałasem dochodzącym z zewnątrz. Widać zatem, że rola funkcjonalna zasłon jest niezastąpiona i są one wspaniałym dodatkiem, niezmiernie poprawiającym komfort życia.

Walory estetyczne zasłon – co jeszcze niesie ze sobą to rozwiązanie?

Dzięki walorom estetycznym zasłon, możliwe jest wspaniałe ozdobienie mieszkania. Przede wszystkim nadają one wnętrzom kunsztowności i elegancji, przez co rozwiązanie to jest niezmiernie popularne i lubiane przez wiele osób na całym świecie. Ważne jednak, aby zasłony były odpowiednio dobrane do ogólnego wyglądu mieszkania, jak i pomieszczeń.

Dopasowane zasłony wspaniale podkreślają design wnętrz, a dzięki nim możliwa jest aranżacja mieszkania z wdziękiem i klasą. Dodatki i ozdoby w mieszkaniu odgrywają niezmiernie istotną rolę, dlatego warto z nich korzystać i nie bać się eksperymentować.

W przypadku zasłon, za ich wygląd odpowiada przede wszystkim ich kolor, wzór, jak i materiał. Każda osoba przed zakupem powinna dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i zastanowić się, jakie rozwiązanie najlepiej wkomponuje się do mieszkania. Wybór tkaniny to sprawa fundamentalna, ponieważ w zależności od jej rodzaju zasłony będą miały inną fakturę, jak również ich konserwacja będzie inna.

Przed wyborem należy rozważyć za i przeciw danego materiału oraz wziąć pod uwagę ewentualnie alergię, z którymi zmagają się domownicy – głównie dzieci. W sklepach wybór zasłon jest niezmiernie szeroki – jedne wykonane są z tkanin naturalnych np. bawełny lub lnu, inne zaś ze sztucznych np. poliestru.

Po wyborze materiału, z jakiego wykonane mają być zasłony, można już przejść do rozważań nad ich wzorem i kolorem. Aspekty te mają niezmiernie istotny wpływ na efekt, jaki finalnie dadzą zasłony, dlatego w tym przypadku również każda osoba powinna dokładnie przemyśleć, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Wybór wzoru i koloru zasłon powinien być determinowany ogólną specyfiką danego mieszkania – jego wielkości, jasności, rodzaju i koloru mebli, jak również ścian.

zasłony do salonu

Zasłony – wzorzyste czy gładkie?

Wzorów zasłon jest bardzo wiele – niezmiernie popularne są materiały wzorzyste, jak i gładkie. W mieszkaniach o dużym metrażu każde rozwiązanie będzie pasowało, ponieważ duża przestrzeń daje spore pole do manewru. W tym przypadku doskonale sprawdzą się tkaniny o dużych wzorach, które świetnie wkomponują się w przestrzeń i zamkną całą aranżację. W jasnych i przestronnych mieszkaniach dobrze będą wyglądały również ciemne zasłony gładkie, a rozwiązanie to w szczególności polecane jest osobom, które lubią klasyczny i stonowany wygląd.

W małych mieszkaniach zaś, najlepiej sprawdzą się materiały gładkie, jak również te o drobnym, naturalnym wzorze. W przypadku małej przestrzeni bardzo istotny jest kolor zasłon – barwy powinny być jasne. Delikatne kolory zasłon optycznie powiększą mieszkanie i pozwolą stworzyć pozornie większą przestrzeń. W małych mieszkaniach doskonale sprawdzą się również aksamitne zasłony do salonu o drobnym wzorze np. kwiatowym – ważne jednak, aby wówczas były koloru białego.